Batymetria.pl

Mazury a turyści, żeglarze i wędkarze.

Mazury a turyści, żeglarze i wędkarze.

Obszar Wielkich Jezior Mazurskich niewątpliwie jest rajem dla turystów, żeglarzy i wędkarzy. Każdy z nich znajdzie tu coś dla siebie. Turyści, poza pięknymi widokami spotkać się mogą z wieloma atrakcjami dostarczanymi przez okoliczne tereny. Znajduje się tu wiele szlaków pieszych, rowerowych, kajakowych czy też nawet samochodowych. Tereny otoczone są przez Mazurski Park Krajobrazowy. W okolicy znajduje się dużo wartych zobaczenia obiektów pozostałych z czasów II wojny światowej.

Rozległy obszar, a także połączenie jezior systemem kanałów dało możliwość na stworzenie dużej ilości, różnej długości szlaków żaglowych. Co roku Mazury nawiedzane są przez tysiące żeglarzy przemierzających akweny z południa na północ, z północy na południe, ze wschodu na zachód itd. Liczne miejscowości turystyczne położone na obrzeżach akwenów zapewniają wiele atrakcji. Poza licznymi koncertami szantowymi np. w Mikołajkach czy Giżycku, znajdują się tam także tawerny, w których w żeglarskiej atmosferze można spędzić miły wieczór.

Duże urozmaicenie akwenów Mazur, powoduje, że spotkać można tu przeróżne gatunki ryb. Na rynku pojawia się sporo przewodników wędkarskich, wskazujących najciekawsze miejsca wędkarskie, sprawdzone i zweryfikowane wieloletnim doświadczeniem autorów. Od pewnego czasu na rynku spotkać można także mapy batymetryczne, na których poza wskazaniem i opisem najlepszych łowisk, podane są także współrzędne geograficzne poszczególnych miejsc. Pozwala to na użycie odbiornika GPS i po wprowadzeniu współrzędnych, trafić na dane miejsce nawet w nocy. Przykładem takiej mapy jest analizowana w niniejszej pracy mapa jeziora Śniardwy w skali 1:30 000, opracowana przez pracowników Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego z Katedry Geodezji Satelitarnej i Nawigacji.

Dariusz Popielarczyk

Copyright © DAP, Designed by INFEO.