Kanały mazurskie stworzyły unikalny system szlaków wodnych od Pisza do Węgorzewa. Trasę tą po raz pierwszy przepłynął parowiec "Masovia" w dniu 3 września 1856. Znacznie wcześniej, bo w 1379, część tej trasy przebył zwykłą łodzią wielki mistrz zakonu krzyżackiego Winrich von Kniprode. Pierwsze projekty budowy kanałów mazurskich opracowali bracia polscy: Józef Naronowicz-Naroński, Samuel Suchodolec (Suchodolski) i
Jan Władysław Suchodolec. W 1765 prowizoryczne kanały łączyły Jezioro Śniardwy z Jeziorem Mamry. W tym czasie była śluza na Jeziorze Tałty na granicy z Jeziorem Mikołajskim. Brzegi kanałów umocnione były faszyną, a śluzy wykonane były z drewna. Było sześć śluz i dziesięć mostów. Kanały na wymienionej trasie uległy zapiaszczeniu i zaprzestano ich eksploatacji w 1789. Ostatecznie system połączeń wodnych został zniszczony w czasie wojen napoleońskich. Kanały mazurskie nabrały obecnego kształtu w czasie wielkich robót publicznych w latach 1854-1857.
Kanały łączące Szlak Wielkich Jezior Mazurskich (kolejność od północy na południe):
- Kanał Mazurski - (niedokończony).
- Kanał Węgorzewski - łączy "łuk" Węgorapy
- Kanał Sztynorcki - łączy jezioro Dargin z jeziorem Sztynorckim i portem w Sztynorcie
- Kanał Piękna Góra - łączy jezioro Kisajno z jeziorem Tajty
- Kanał Niegociński - łączy jezioro Tajty z jezioremNiegocin
- Kanał Giżycki - łączy jezioro Kisajno z jeziorem Niegocin
- Kanał Kula - łączy jezioro Boczne z jeziorem Jagodne
- Kanał Szymoński - łączy jezioro Szymoneckie z jeziorem Szymon.
- Kanał Mioduński - łączy jezioro Szymon z jeziorem Kotek Wielki.
- Kanał Grunwaldzki - łączy jezioro Kotek Wielki z jeziorem Tałtowisko
- Kanał Tałcki - łączy jezioro Tałtowisko z jeziorem Tałty.
- Kanał Jegliński - łączy jezioro Seksty z jeziorem Roś.
Długość kanału wynosi 51,7 kmw tym 22 kmna terenie Polski. Różnica poziomu wód pomiędzy jeziorem Mamry (poziom lustra wody 116 mn.p.m.), a rzeką Łyną (5 m n.p.m. w miejscu połączenia kanału z rzeką) wynosi około 111 m. Zniwelowano ją za pomocą 10 śluz i dwóch jazów. Na terenie Polski znajduje się 5 śluz i dwa jazy walcowo-ruchowe. Szerokość kanału od jeziora Mamry do miejscowości Leśniewo gm. Srokowo wynosi od 20 do 25 m, przy głębokości 1,4 - 1,8 m. Woda znajduje się w obwałowaniach wynoszących się nad okoliczny teren. Kanał zaślepiony jest groblą ziemną przed Leśniewem. Na odcinku bez wody do jeziora Rydzówka znajdują się dwie śluzy (jedna wykonana w 30%, druga w 15%).
Guja - jedyna całkowicie ukończona śluza na kanale Mazurskim
Źródło: http://mazury.info.pl
Dalsze dwie śluzy po stronie polskiej znajdują się koło miejscowości Bajory Małe gm. Srokowo. Kanał był projektowany do przepływu statków o wyporności do 240 ton.
Odcinek kanału długości 7,72 kmod drogi leśnej na południe od leśniczówki Marszałki do granicy państwowej z obwodem kaliningradzkim wchodzi w skład Rezerwatu Bajory.
Śluza Leśniewo Górne
Źródło: http://mazury.info.pl
Kanał Węgorzewski ma długość 0,92 km. Kanał ten umożliwia przepływ statków Żeglugi Mazurskiej do portu w Węgorzewie. Statki z jeziora Mamry wpływają w koryto Węgorapy, a później płyną kanałem. Meandrujące koryto Węgorapy znajduje się na zachód od kanału.
Kanał Węgorzewski
Źródło: http://pl.wikipedia.org
Kanał łączący jezioro Dargin z jeziorem Sztynorckim. Długość kanału to około 0,17 km. Jest on jedyną drogą do portu jachtowego w Sztynorcie. Kanał ma kształt litery C i brzegi porośnięte lasem, co powoduje, że w kanale rzadko wieją silne wiatry. Kanał posiada wzmocnione betonowe nabrzeże doskonale nadające się do burłaczenia.
Kanał Sztynorcki
Źródło: http://lh3.ggpht.com
Kanał Giżycki łączy jezioro Niegocin z jeziorem Kisajno. Ma długość 2,13 km i głębokość 1,9 m. Kanał przechodzi przez zachodnią część Giżycka, najpierw pod mostem kolejowym, potem pod mostem obrotowym, a dalej pod kładką dla pieszych i jeszcze dwoma mostami drogowymi. Most obrotowy zbudowany został w 1898 jako połączenie miasta z Twierdzą Boyen. Skonstruowany jest w ten sposób, że przęsło mostowe obraca się w bok, a nie do góry jak w mostach zwodzonych. Obracany jest ręcznie przez jednego operatora. Cała operacja otwierania mostu zajmuje jednemu człowiekowi około 5 min.
Alternatywnym połączeniem jezior Niegocin i Kisajno, z którego mogą skorzystać jednostki mniejsze niż statki pasażerskie Żeglugi Mazurskiej jest tzw. Stary Kanał, który tworzą kanał Niegociński na jezioro Tajty i dalej kanał Piękna Góra z jeziora Tajty na jezioro Kisajno.
Kanał Giżycki (Łuczański)
Źródło: http://www.mazury.pl
Jest to jeden z północnych kanałów Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Jego długość wynosi 0,25 km. W północnej części zatoki jeziora Tajty łączy on jezioro Tajty z jeziorem Kisajno. Właśnie tu bierze on swój początek, następnie przechodzi pod mostem drogowym drogi z Giżycka do Kętrzyna. Nad kanałem w miejscowości Piękna Góra zlokalizowana jest przystań żeglarska.
Kanał Piękna Góra
Źródło: http://pl.wikipedia.org
Jeden z kanałów mazurskich łączący jezioro Niegocin z jeziorem Tajty. Ma długość 1,2 km. Przechodzi pod mostem kolejowym odcinka linii kolejowej z Wilkas do Giżycka, a dalej pod mostem drogowym łączącym te same miejscowości. Po zachodniej stronie kanału leżą Wilkasy, a po wschodniej Giżycko. Kanał ten służy dla mniejszych jednostek pływających. Statki pasażerskie Żeglugi Mazurskiej korzystają z Kanału Giżyckiego.
Kanał Niegociński
Źródło: http://pl.wikipedia.org
Jest on najkrótszym kanałem mazurskim. Jego długość to zaledwie 110 m, szerokość 25 mi głębokość do 2 m. Brzegi kanału umocnione są głazami. Łączy on jezioro Jagodne (jego zatokę Kula) z jeziorem Boczne, które jest odnogą jeziora Niegocin. Na wschodnim brzegu kanału znajduje się pole biwakowe. Przez kanał przechodzi droga łącząca drogę z Kozina do Bogaczewa, z drogą biegnącą z Jagodnego Wielkiego do Rydzewa.
Kanał Kula
Źródło: http://www.podroze.zamkilodzkie.pl
Kanał łączy jezioro Szymoneckie, stanowiące zatokę jeziora Jagodne z jeziorem Szymon Jest to najdłuższy kanał mazurski na szlaku od Mikołajek do Giżycka. Jego długość to 2,36 km, szerokość ok. 25 mi głębokość 1,6 - 2,0 m. Na kanale często spotkać można wędkarzy. Przez kanał przechodzi droga ze Starej Rudówki do Szymonki. Przy kanale po stronie Starej Rudówki, w kierunku jeziora Szymon znajdują się stanowiska artylerii niemieckiej z I wojny światowej.
Kanał Szymoński
Źródło: http://szymonka.za.pl
Kanał ma długość 1,92 km, szerokość 12 m i głębokość 1,5 m. Łączy on jezioro Szymon z jeziorem Kotek Wielki. Przez kanał przechodzi droga ze wsi Zielony Gaj do wsi Mioduńskie położonej na północ od kanału.
Kanał Mioduński
Źródło: http://images.google.pl
Kanał Grunwaldzki (Lelecki)posiada długość 0,47 km. Kanał ten łączy jezioro Kotek Wielki z jeziorem Tałtowisko. Przez kanał przechodzi droga z Rynu do Mikołajek. U wyjścia kanału z jeziora Kotek Wielki znajduje się Zielony Gaj.
Kanał Grunwaldzki
Żródło: http://lh6.ggpht.com
Jest to kanał o długości 1,62 km, szerokości 12 m i przeciętnej głębokości 1,8 m. Kanał łączy jezioro Tałtowisko z jeziorem Tałty. Przez kanał przechodzi droga ze Skorupek do Tałt. Most drogowy znajduje się w początkowej części kanału od strony jeziora Tałtowisko. Brzegi jeziora są wybetonowane, a po obu stronach biegnie wygodna ścieżka do burłaczenia.
Kanał Tałcki
Źródło: http://images.google.pl
Najdłuższy kanał mazurski na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Kanał Jegliński ma długość 5,25 km. Łączy jezioro Roś, jego najbardziej wysuniętą odnogę, z jeziorem Seksty. Pierwsza droga (z Maldanina do Czarnego Rogu) przecina kanał w jego części południowej, następna ze wsi Jeglin do Szczech Wielkich. Przez kanał przechodzi też most kolejowy nieczynnej linii Pisz - Orzysz. Obok wsi Karwik znajduje się śluza Karwik. Istniejący tam jaz spiętrza wodę w Śniardwach o 1 m wyżej w stosunku do poziomu wody w jeziorze Roś.